– De som ligger bakom anläggningen är oerhört vassa inom sina områden, men behöver hjälp inom vårt. Där har vi bidragit mycket, inte bara med produkter utan lika mycket med vår kunskap, säger Magnus Davidsson distriktsansvarig säljare på Fagerberg.
Fagerberg har bland annat levererat utrustning till H09, där radioaktivt kylvatten renas, samt till kylsystem och lösningar för energiåtervinning.
Ett långsiktigt förtroende
Att få komplexa processer att fungera handlar om mer än produkter. Det handlar också om tillgänglighet, support och teknisk kompetens.
– Vi har fått ett jättestort förtroende och för att kunna hjälpa till på bästa sätt har jag haft passerkort och kunnat komma och gå som behövts.
I vissa delar av ESS ställs krav som påminner om dem inom kärnkraftsindustrin. För oss är det en välbekant miljö där både dokumentation, spårbarhet och teknisk kompetens måste hålla hög nivå.
– Jag tror att de är väldigt nöjda med det vi levererat och den support vi har gett dem. Jag har hela tiden funnits tillgänglig för att både leverera produkter och bidra med vår expertis.
ESS färdigställs och trimmas under 2026 inför planerad driftstart 2027. När forskningen väl tar fart kommer mycket av tekniken att arbeta i bakgrunden. Men utan stabila flöden, noggranna mätningar och tillförlitliga processer skulle forskningen aldrig komma framåt.
Arbetar du med processer där driftsäker mätning och reglering är avgörande?
Kontakta oss för en genomgång av din applikation.